В Стара Загора е време за спешни действия срещу опасните тротинетки

Темата за "летящите" индивидуални електрически превозни средства се превърна в № 1 за старозагорци напоследък, особено след като станаха известни и други случаи с пострадали хора. Преди дни местната власт обяви, че прекратява меморандума с фирмата, която предостява тротинетки за споделено ползване, че предлага промени в Наредба, както и че ще задържа тротинетките на нарушителите, които не ги управляват според правилата.

 11.08.2024 16:52
В Стара Загора е време за спешни действия срещу опасните тротинетки

"Преди няколко месеца паднах от тротинетка и се потроших и в гипс. Никога няма да бъда същия и ето вече 6-ти месец още съм с блок на стави и болки", споделя Кристиян под поста във ФБ на Красимир Панчев, който преди дни оказа първа помощ на две момчета, паднали лошо от тротинетка на Аязмото.

Темата за "летящите" индивидуални електрически превозни средства се превърна в № 1 за старозагорци напоследък, особено след като станаха известни и други случаи с пострадали хора. Преди дни местната власт обяви, че прекратява меморандума с фирмата, която предостява тротинетки за споделено ползване, че предлага промени в Наредба, както и че ще задържа тротинетките на нарушителите, които не ги управляват според правилата.

Според младите омбудсмани на Стара Загора промените, които предлага администрацията са нужни и спешни.  

Електрическите тротинетки за обществено ползване, могат да се ползват дори и от деца, няма контрол върху годините и предпазните средства необходими за безопасното управление. При начина на управление, в по-голямата си част е рисков за останалите в движението, е мнението на младия омбудсман Валентин Глушков и на Кристиан Конов - председател на Съвета на младите омбудсмани. За момчетата темата е изключително важна и смятат, че тя е подценявана. "При срещите ни с обществения посредник Иванка Сотирова това е проблем, който обсъждаме, защото сме обществено ангажирани и следваме принципа от млади за млади. В плана до края на годината сме начертали доста мащабно превантивно събитие и вкл. и свързано с тази тема", посочват те.

Кристиан и Валентин (отляво надясно) 
"Според нас проблемът има две страни. От едната страна стоят електрически тротинетки за обществено ползване, а от другата частните такива. Малкото вниманието, което се обърна още с навлизането на индивидуалните електрически превозни средства в нашето ежедневие, доведе до несъобразителното им управление. Споменатите ПС трябва да влезнат в определена категория, за която управляващите ги да имат отговарящия за тях документ. Допълнително те трябва да придобият регистрационни номера, чрез които при злополука да се търси отговорност на собственика. Редовно органите на реда трябва да спират водачите на тези средства, да проверява дали те са правоспособни (тоест да бъдат над 18 години). Чрез въвеждане на регистрационни номера, смятаме че ще се улесни процедурата по санкциониране на неправилно управление на електрическите превозни средства", е становището на младежите. 
Мария Горчева - директор на Девето ОУ "Веселин Ханчев" в Стара Загора счита, че ясните правила за използване на електрическите тротинетки не са спешни, те са животоспасяващи и абсолютно крайно необходими.
"Ежедневно виждаме ползватели на тези устройства, които рискуват живота си. Страшно е, че доста често това са деца, дори под 12 годишна възраст. Смятам, че в закона трябва да бъде заложена възрастова граница за ползватели, освен всички други специфични правила, които трябва да бъдат въведени. Електрическите тротинетки и безконтролното им ползване ще доведат до още по- голям хаос в придвижването в градовете. Това са превозни средства, които се карат както на главни пътни артерии, така и в пешеходни зони и паркове. Въпрос на време, а не на възможност е появата на инциденти, дори с фатален край", аралмира педагогът.

Бояна Танева-Манова, която е член на СНЦ "Аз съм бъдещето. Пази ме!", опитен общински съветник и в момента член на постоянната комисия по образование, наука и защита правата на децата към ОбС очаква предприетите мерки, които са заложени като предложение за промяна в Наредбата за обществения ред при използване на превозни средства на Община Стара Загора да дадат добър резултат.
За старозагорското момиче пътната безопасност е кауза отдавна, тъй като дари две фигурки на пресичащи деца, които бяха поставени до две старозагорски училища, като целта бе да се напомни на подрастващите да използват пешеходните пътеки, а на шофьрите - да внимават. 

"Значителното понижаване на скоростта при използване на индивидуални електрически превозни средства ще спомогне за по-адекватната и навременна реакция на водачите и пешеходци или в случаите, в които има предпоставка за сливане на потоци от водачи на ИЕПС, пешеходци, велосипедисти, автомобили. С ограничаването на скоростта, времето за реакция също се увеличава, което е от ключова важност при някои ситуации. Напълно подкрепям инициативата за диференциране на допустимата скорост в урбанизираните части на града, както и ще се радвам да се съблюдава стриктно дали се нарушава заложеното в чл. 80а, ал. 3 от Закона за движение по пътищата по повод въведените възрастови ограничения за водачите на индивидуални електрически превозни средства", коментира Бояна.

Бояна Танева-Манова (вляво на снимката) в кампания за полагане на допълнителна маркировка

"Смятам за изключително важно освен адекватната реакция и засилен контрол от страна на общинските власти, МВР и всички отговорни за безопасността на движение по пътищата, така и ние като общество, като родители, пешеходци или водачи да бъдем активни в разговорите с подрастващите и да обясняваме последиците от леката небрежност, която може да доведе до трайни двигателни увреждания или още по-тежки поражения при неправилното използване на ИЕПС. Пример са последните няколко случая в нашия град, които бяха с участието на водачи на ИЕПС. Родителите трябва да бъдат по-стриктни, когато става въпрос за начините на забавление на техните деца- подрастващи. Да не говорим, че голяма част от родителите дават лош пример, когато необезопасени возят своите деца на ИЕПС по неподходящ, забранен от закона начин. Вероятно конфискуването на ИЕПС и налагането на глоби ще даде резултат, когато се установяват такъв тип нарушения. От името на СНЦ " Аз съм бъдещето- пази ме" предвиждаме информационна кампания с популярни сред младежите лица, които да достигнат с послания за безопасното използване на такъв тип превозни средства, както и с изработване и полагане на допълнителна маркировка на позволените за това места, като продължение на кампанията, която по-рано тази година стартирахме", допълва старозагорката.

И докато в Стара Загора се коментира карането по уличните плата и пешеходни зони, то едно място остава извън обсега на вниманието. Скейтпаркът е предпочитана зона от деца и младежи. Макар че тук не се карат електрически тротинетки, останалите също може да не са толкова безопасни. На три места около парка има правила за ползване на съоръжението. То е предназначено за потребители със скейтбордове, ролери и bmx велосипеди, става ясно от табелите. Едната от тях е зацапана. 


Съоръжението се ползва от възрастни, юноши и деца над 16-годишна възраст. Деца под 12 години трябва да бъдат придружени от възрастен. Задължително е носенето на предпазни средства - каски, наколенки и т.н. В петък следобед на скейтпарка в Стара Загора има 4-5 момчета. Едно е със скейтборд, а останалите карат тротинетки. 

Някои са с наколенки и каски. Те са на по 12 и 13 години. Едно от момчетата споделя, че е дошло в 11 предиобед и смята да стои до 21 часа. Разказват, че се случва понякога да паднат и да се наранят, но не толкова сериозно. Имало е и случай, в който щяло да се стигне до счупена ръка. Когато тръгвали за скейтпарка, родителите казвали да внимават.

По темата за тротинетките татковците и майките в града на липите са категорични: трябва да има правила и те да се спазват, а на по-малките да не се предоставят по закон електрически тротинетки, заради голямата скорост, която развиват. За строг контрол на наредби и закон, глоби и санкции, както и каращите електрически тротинетки да имат задължително екипировка се обявяват още родителите. 

Да има родителски контрол настояват и търгуващите с електрически тротинетки. "Имало е случай, в който родител купува скъпа и бърза тротинетка за детето си, което е още малко за такава. Когато му се предлага друга - подходяща за възрастта, която не развива толкова голяма скорост, той отказва с мотива, че след време ще трябва да купува нова", дава пример представител на една от фирмите. 

Със сигурност тротинетките няма да бъдат предпочитани от хората, пострадали заради тях. Тревожна е статистика за инциденти с електрически тротинетки за миналата година в страната – 5 загинали и 192 ранени при 323 произшествия.

ОбС в Стара Загора предстои да приеме промените, което се предлагат от администрацията. Ето какво включват те:

Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за обществения ред при използване на превозни средства и общи площи на територията на Община Стара Загора § 1. Изменя се текста на чл. 24б от Наредбата за обществения ред при използване на превозни средства и общи площи на територията на Община Стара Загора, като придобива следната редакция: „Чл. 24б. (1) За движение на движение на индивидуални електрически превозни срества по велосипедната инфраструктура, изградена на територията на паркове и градини и в обособени пешеходни зони, както и по велосипедни алеи, предназначени за ползване и от пешеходци максимално допустимата скорост е 5 км/час. (2) За движение на индивидуални електрически превозни средства в обособени жилищни зони максимално допустимата скорост е 15 км/час, в случай, че за съответната територия не е въведена друга по-ниска максимална скорост за движение на автомобили. В този случай скоростта се ограничава до определената за зоната по-ниска максимална скорост за движение. (3) Извън случаите по ал. 1 и 2, максимално допустимата скорост за движение на индивидуални електрически превозни средства на територията на населените места в община Стара Загора е 20 км/ч.“; § 2. В чл. 24г, ал. 2 от Наредбата се правят следните допълнения: Създава се нова точка 3 със следния текст: „т. 3. Пешеходни зони“; § 3. В текста на чл. 24 е от Наредбата се създава нова алинея 3 със следния текст: „(3) Индивидуални електрически превозни средства за споделено ползване не могат да бъдат предоставяни на лица под 16 години.“;

 

Ако материалът Ви харесва, подкрепете ни, като го споделете с приятелите си.


Маркери трябва | средства | превозни | електрически | обществено | управление | обществения | Стара Загора е време за спешни действия | срещу опасните тротинетки | преди няколко месеца паднах | темата за "летящите" | индивидуални електрически превозни средства

Коментирай

Кликни за нова
 
Въведете символите от картинката

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

Този уебсайт използва бисквитки, за да осигури по-добро потребителско преживяване. Използвайки, нашите услуги, Вие, се съгласявате с това.  Разбрах!  Повече информация

Затвори