Танцът с бебета в сливенската болница - какви са поуките

На клипа, който е заснет в Неонатологичното отделение на МБАЛ "Д-р Иван Селимински -Сливен", докато са на работа, двете жени танцуват под звуците на поп фолк ритми с новородени бебета.

 05.01.2025 10:02
Танцът с бебета в сливенската болница - какви са поуките

Видео на акушерка и здравен асистент от общинската болница в Сливен предизвика гневни коментари в страната и реакция на здравните власти.

На клипа, който е заснет в Неонатологичното отделение на МБАЛ "Д-р Иван Селимински -Сливен", докато са на работа, двете жени танцуват под звуците на поп фолк ритми с новородени бебета. 

 Началникът на отделението по „Неонатология” д-р Таня Праматарова определи случилото се „като разрез със стандартите на болницата”. "Дълбоко осъждам този видеоматериал. Това е изключително непрофесионално и недопустимо за нашата работа.  Такъв вид държание и отношение към нашата работа няма място в отделението по никакъв повод и с никакви оправдания", категорична е тя.  

Здравните власти разпоредиха незабавна проверка по случая. 

Старозагорската общественост също реагира на видеото. Потребителите на социалните мрежи публикуват своите коментари под разпространената информация по случая. 

Ето и мнения на старозагорски специалисти:

Яна Христова, психолог:

Това е ярък пример за 30-годишния процес на опростачване в нашето общество...знаков пример за хора без никаква саморефлексия и тотална безкритичност (било танцова терапия) и най-страшното, според мен, в цялата тази ситуация е липсата на нормална ценностна система. От друга страна е прагматично - още от родилния дом децата да свикват и да се адаптират към простащината в бг реалността... защото дефиницията ,общо казано, на СЗО за психично здраве не е отсъствието на психична болест,а способността на човека за адаптация към средата.

В моята дългогодишна практика в кабинета много често идваха фини, чувствителни, принципни личности, със стойностна и правилна ценностна система, на които им беше обаче болезнено и много трудно да се адаптират към един изкривен контекст, където анормалното беше се превърнало в норма....

Калоян Дамянов, директор на Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование в София – град, първи председател е на Националната асоциация на ресурсните учители в България и е хоноруван преподавател в няколко висши учебни заведения

Неонатологичните отделения са пространства на грижа и уязвимост. Всяко поведение, което изглежда лекомислено, може да бъде възприето като нарушение на общественото доверие, независимо дали става въпрос за чалга, рок или класическа музика.

Поп-фолкът често е обект на критика в България, но не той е основният фактор за общественото възмущение. Ако акушерките танцуваха на друга музика, реакциите пак щяха да са остри. Проблемът е в нарушеното възприятие за професионализъм и уважение към ролята на медицинските специалисти.

Музиката не е същността на проблема. Вместо да се съсредоточаваме върху жанра на музиката, трябва да говорим за системни проблеми като стреса и емоционалната тежест в здравната сфера. Този случай може да бъде повод за диалог и обучение относно професионалните граници, без да се стига до непропорционално осъждане на личността.

В социалните мрежи често се очакват идеализирани стандарти, които лесно могат да доведат до обществено осъждане. Това показва колко силно ценим професионализма и доверието към здравните работници.

Случаят в Сливен е урок за всички нас – за важността на доверието, уважението и професионализма, но и за необходимостта от емпатия към хората, които работят в трудни условия. Нека не забравяме, че всяка ситуация може да бъде възможност за подобрение, ако подходим с разбиране.

 

Снимка: Сливен - моят град!

Ако материалът Ви харесва, подкрепете ни, като го споделете с приятелите си.


Маркери акушерка | страната | Сливен | работа | танцът с бебета | сливенската болница | какви са поуките | здравен асистент | общинската болница | гневни коментари | реакция на здравните власти

Коментирай

Кликни за нова
 
Въведете символите от картинката

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

Този уебсайт използва бисквитки, за да осигури по-добро потребителско преживяване. Използвайки, нашите услуги, Вие, се съгласявате с това.  Разбрах!  Повече информация

Затвори