Вино и любов на 14 февруари

Денят на влюбените се празнува масово в Западна Европа, а традицията на писане на "валентинки", подаряване на цветя и бонбони и пеене на серенади се е установила твърдо в съзнанието на повечето хора в тази част на света.

 14.02.2025 08:46
Вино и любов на 14 февруари

Романтичната традиция свързва влюбените с 14 февруари. Честването на Деня на влюбените се приема и в България. Според посочвана като католическа традиция Св. Валентин е патрон на деня, но от няколко века този ден се празнува от хора от цял свят с различни религии и култура.

Денят на влюбените се празнува масово в Западна Европа, а традицията на писане на "валентинки", подаряване на цветя и бонбони и пеене на серенади се е установила твърдо в съзнанието на повечето хора в тази част на света. Казват, че този празник е благодатен за производителите на картички, сладки и всякакви подаръци с формата на сърце.

Според традицията на английския двор в началото на XVII век, на Свети Валентин младите мъже и жени си разменят пръстени и бонбони. Всяка жена може да отиде и да помоли мъжа, когото харесва да стане неин съпруг. Важното е, че мъжът няма право да откаже на една дама. Но, ако все пак сърцето му вече е заето, той трябва да й подари копринена рокля.

В Япония и Корея празникът датира от 1930 г. В Япония в Деня на влюбените подаръци получават само мъжете. Празникът за жените идва месец по-късно, на 14 март, а денят е наречен "Белият ден". Противно на Япония, в Корея съществува традиция на "Черния ден", в който всички самотни мъже се събират и се напиват.

В страстна Франция Денят на влюбените се изразява в разменяне на бижута и други романтични подаръци, а в Дания мъжете подаряват изсушени бели цветя.

На този ден в Англия девойките се събират преди изгрев и поглеждат през прозореца. Първият човек, когото видят, става техен съпруг. В графство Дербишир момичетата обикалят църквата 12 пъти в полунощ и повтарят магическо заклинание. Според легендата след ритуала срещат истинската любов. В Ямайка на този ден провеждат масови голи сватби, а на плажовете прииждат многобройни младоженци, решили да се врекат във вечна любов.

В Бразилия Денят на влюбените се празнува на 12 юни. На този ден бразилките извършват магически ритуали, с които привличат ергените. В Израел Денят на любовта се чества в края на лятото. Момичето може само да предложи ръката си на момчето, което избере. Германците свързват любовта с лудостта и считат Свети Валентин за покровител на лудите. На този ден се украсяват психиатричните клиники с гирлянди и цветя.

Поляците вярват в чудотворната сила на любовта и затова считат за свой дълг да отидат на църква и да се помолят за семейно щастие. Свети Валентин е забранен за мюсюлманите в Саудитска Арабия. Хората, които се докоснат до греха на този ден са тежко наказвани. В магазините е строго забранено да се продават червени рози, плюшени играчки и лакомства във формата на сърца. Властите смятат, че "гибелната западна традиция" обърква умовете на младото поколение в Саудитска Арабия, като ги подтиква към грях.

В България стечението на обстоятелствата съчетава по време празника Трифон Зарезан, свързван с виното, с Деня на влюбените. Двата повода го водят към символично обединение в Ден на виното и любовта. Които всъщност са свързани и митологично, и традиционно.

Името на празника предполага и основното действие, с което той се свързва - зарязването на лозята. Извършва се само от мъже. Рано сутринта на празника стопанката на дома омесва обредна пита, украсена с тесто с лозници с гроздове. Приготвя също пълнена кокошка с булгур или ориз. Храната се поставя в торбичка заедно с бъклица вино и шише светена вода.

След църковната служба мъжете вземат торбичката и се отправят към лозята, придружени от свирачи. Всички лозари се прекръстват 3 пъти и отрязват няколко лозови пръчки от три корена. Поливат мястото със светена вода и вино и го поръсват с пепелта, която пазят от Бъдни вечер. Лозарите завиват на венчета отрязаните пръчки или ги поставят на калпаците, а вкъщи ги слагат под иконата.

След като приключи ритуалното зарязване, мъжете подреждат трапеза в лозята с храната, която носят и започват шумни песни и хора.

Преди да седнат на трапезата, избират „цар“ на лозята, когото наричат Трифон. „Царят“ трябва да е прилежен стопанин, имотен, да има много лозя. На главата му слагат корона, изработена от лозови пръчки, качват го на каруца, която другите лозари теглят и обикалят лозята. „Царят“ благославя да се роди повече грозде и да има богата реколта от вино.

Източник: БГНЕС, dariknews.bg

Ако материалът Ви харесва, подкрепете ни, като го споделете с приятелите си.


Маркери Свети | Според | Валентин | традиция | денят | любов | цветя | празнува | Любовта | влюбените

Коментирай

Кликни за нова
 
Въведете символите от картинката

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

Този уебсайт използва бисквитки, за да осигури по-добро потребителско преживяване. Използвайки, нашите услуги, Вие, се съгласявате с това.  Разбрах!  Повече информация

Затвори