Училището съвместява образователна и възпитателна функция, но съществуват ясни програмни рамки само за учебното съдържание.
Преподаването на ценности в българското училище се случва спорадично и спрямо важността, която отделни преподаватели смятат, че те имат за работата им.
Първото изследване в България, посветено на преподаването на ценности в училище (февруари 2024 г.), показа напр., че въпреки заявената като много важна ценност "свобода" от страна на респондентите, проявленията й в училищна среда са възпрепятствани:
● Близо 18% от отговорилите се притесняват да споделят мнението си в училище
● Според 33% мнението им в училище няма значение
● Според близо 40% мнението на учениците им няма значение в училищен контекст
На база на проучването от пролетта на 2024 г. са създадени 20 различни наръчника за интегрирано преподаване на ценности в гимназиален етап в часовете по БЕЛ, история, география, философия и гражданско образование. До момента материалите са свалени над 3000 пъти от платформата prepodavame.bg.
"Видяхме, че учебните материали се оценяват като полезни и нужни от преподавателите по хуманитарни предмети, затова решихме да създадем и надграждащи обучения, които да позволят на преподавателите да създават и собствени материали по темата и да адаптират нашите ресурси спрямо нуждите на своите ученици." - споделя Юлия Мишкова от екипа на сайта.
Обученията за интегрирано преподаване на ценности през учебно съдържание ще се проведат паралелно на 14 декември 2024 г. и са безплатни за всички учители - https://prepodavame.bg/trainings/
Материалите и обученията се изпълняват в рамките на проект „Права и ценности", финансиран от Европейския съюз и фондация „Институт Отворено общество – София" (ИООС).
Маркери училище | спрямо | ценности | 2024 | мнението | преподаване
Коментирай
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!