Над 120 хиляди младежи под 30 години са длъжници, от които следва да бъдат събрани необслужвани кредити. Това показват данни на Камарата на частните съдебни изпълнители.
Председателят на Камарата - Георги Дичев, каза за БТА, че според тревожната тенденция, длъжниците до 20 години са 4000, до 25 години – 36 000, а между 25 и 30 години – 80 000.
Миналата година постави рекорд по отношение на изтеглените кредити, като от януари до октомври са взети заеми/кредити за общо 4 млрд. и 800 млн. лв., от които: 2,4 млрд. лв. са за жилищни имоти. Всеки четвърти българин над 18 години е ползвал заем, показва изследване на “Тренд”, направено по поръчка на Асоциацията за отговорно небанково кредитиране, цитира данните Дичев.
Той припомни, че 27 % от заемите отиват за покупка на храна и плащане на битови сметки. Използват се и за здравни услуги, рефинансиране на друг дълг, за сватби, балове, кръщенета, дори се харчат за хазарт.
Общо 21 % oт запитаните paзчитaт нa пapи oт небанĸова институция, зapaди планирана почивĸа – това ca предимно млади xopa дo 30-годишна възpacт. Сред групата на най-младите до 30-годишна възраст най-честата причина за теглене на кредит е техника, почивка или пътуване, показва проучването.
На 20 ноември 2024 г., от 13:30 ч., в 127. СУ "Иван Николаевич Денкоглу", гр. София, председателят на Камарата на частните съдебни изпълнители и заместник-министъра на образованието и науката Емилия Лазарова ще дадат старт на Националната кампания „Управление на лични финанси и кредити – основни правила и информирани решения". Инициативата на КЧСИ цели да предостави базови, полезни знания по управление на личните финанси за младежи на възраст между 17 и 19 години.
Проучванията показват, че потребители до 30 годишна възраст вземат кредити, за да отидат в чужбина, за да си закупят модерна техника и дрехи. Не са малко и тези от тях, които харчат цялата си заплата в нощни заведения и казина. Затова им се налага да изтеглят заем, за да запълнят дупките в бюджета си до следващата заплата. Необмислените покупки и честото вземане на пари назаем са показател за липсата на финансова култура и грамотност при подписване на договори за кредит и неправилно разпределяне на приходите и разходите.
.
В класните стаи ще влязат съдебни изпълнители, които ще изнасят лекции, съдържащи насоки за: грижа за личните финанси; управление на приходите и разходите, планиране на кредити и базови знания за тях. Съдебните изпълнители ще дадат примери от практиката, онагледяващи резултата от необмислени действия, които могат да поставят младежите в трудна финансова ситуация, чиито последици могат да доведат до обремененост. Учениците в 11 и 12 клас предстои да влязат в стопанско-икономическия живот на страната. Затова именно те следва да бъдат подготвени за новите отговорности и предизвикателства, пред които ще се изправят.
Маркери години | годишна | младежи | възраст | финанси | изпълнители | кредити | Камарата | съдебни
Коментирай
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!