Първата театрална дейност в град Стара Загора е от 1870 година, под ръководството на даскал Петър Иванов. Историята на Старозагорския театър е свързана и с името на д-р Начо Планински. Той поставя първото театрално представление по пиесата на П. Р. Славейков - "Малакова" на 18 април 1870 година.
През този период театрали са членове на местния революционен комитет – Петър Иванов, Тачо Сяров, Христо Зафиров, Атанас Попгеоргиев, Пенчо Братов, Георги Хаджиилиев. В репертоара на Старозагорския театър са заглавията на "Многострадалната Геновева" (1870), "Шарлатаните доктори" (1871), "Крум Страшний" (1871), "Райна Княгиня", "Иванко", "Хъшове", "Кулата Нел" (1881) и други.
След Освобождението театралният живот поема по пътя на своя естествен подем. От 1900 година. представленията се организират от трупа към Дружество "Театър". През 1914 година дружеството получава и нов театрален салон. През 1916 година на сцената на театъра Гео Милев поставя експериментално пиесите "Едип цар" на Софокъл и "Ревизор" на Гогол.
Сезонът 1919/1920 полага началото на професионален театър в Стара Загора. Особена заслуга за това имат Мара Шопова и Данчо Делчев, които развиват всестранна творческа дейност в града на липите. С тяхно участие на сцената се реализират "Емилия Галоти", "Краят на Содом", "Иванко", "Майстори", "Боряна" и много. други. При Дружество "Театър" вече е сформирана полупрофесионална трупа, а артистите ù стават членове на учредения в София Профсъюз на артистите в България.
През 1950 и 1954 година театърът на два пъти е одържавен. От 1954 до 1965 институцията се нарича Държавен народен театър – град Стара Загора. От 1966 до 1969 носи името Драматичен театър. През 1970 година театърът
е преименуван на Драматичен театър „Гео Милев”.
От 1971 г. е настанен в новата модерна сграда за опера и театър на бул. "Митрополит Методий Кусев" 28, където се помещава и до днес.
Към настоящия момент ДТ "Гео Милев" е водещ театрален институт в региона и събирателен център на културни събития. Разполага с две игрални пространства – голяма сцена (300 места) и камерна сцена (49 места), които дават възможност за разнообразни театрални форми, както и за други сродни дейности – конференции, концерти, фестивали, срещи и др.
На сцената на ДТ "Гео Милев" са се формирали и продължават да се развиват не едно поколение театрали. Градът се гордее с актьорите Ружа Делчева, Наум Шопов, Васил Михайлов и много други, които са се родили и творили в Стара Загора и чиито професионализъм остава с емблематично значение за българския театрален летопис.
Ако материалът Ви харесва, подкрепете ни, като го споделете с приятелите си.
Коментирай
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!