В Стара Загора: Център помага да живееш пълноценно

"Всяка сутрин ставам в 5 часа, правя йога 15-20 минути и тръгвам, за да дойда тук. Вървя пеша от краен квартал на града", разказва за началото на своя ден старозагорецът. Споделя, че идва всеки път с голямо желание. В Центъра го очакват спортните уреди, на които обича да тренира. Да хване четката и да рисува е друго любимо негово занимание. Добавя, че вкъщи има около 15-20 картини, но не се е замислял да ги подреди в изложба.

 28.08.2024 16:43
В Стара Загора: Център помага да живееш пълноценно

Часът е малко след 8, а в Центъра за социална рехабилитация и интеграция за пълнолетни лица с психични разстройства е оживено. Екипът е на линия, зад стените на една от залите сутрешната си гимнастика прави 55-годишният Георги. Мъжът е потребител на социалната услуга още от 2015 година.

"Всяка сутрин ставам в 5 часа, правя йога 15-20 минути и тръгвам, за да дойда тук. Вървя пеша от краен квартал на града", разказва за началото на своя ден старозагорецът. Споделя, че идва всеки път с голямо желание.  В Центъра го очакват спортните уреди, на които обича да тренира. Да хване четката и да рисува е друго любимо негово занимание. Добавя, че вкъщи има около 15-20 картини, но не се е замислял да ги подреди в изложба.  

Травма в детството бележи житейския му път, но не пречи мъжът да се превърне в пъстра личност с богата душа. Знае редица факти от историята и литературата, обича да чете много. Живее с майка си, на която помага в домакинството.

От близо месец с Георги работи психологът Цветомира Николова. "За това време стана по-свободен в изказа си, започна да споделя факти за себе си и семейството си", признава специалистът.

За физическото му състояние се грижи Красимир Енчев, който е рехабилитатор. Описва Георги като един от най-ерудираните потребители на социалната услуга, доволен е от работата с него. Има изградени навици, дисциплиниран е. 

Красимир Енчев

"Опитваме се да го научим да бъде самостоятелен. Помагаме да не се забравят някои неща от ежедневието", посочва рехабилитаторът. Точно тази е и една от главните цели на екипа - да помогне на хората да се научат да живеят самостоятелно и да са готови за новите предизвикателства в живота, когато близките им вече няма да са край тях. При някои се започва от нула. "Имат жилища, доход от социална пенсия, но нямат механизми да се справят сами с битовите нужди. Това трябва да бъде изградено и научено, а понякога е трудна задача", казва Красимир.

Докато Георги бяга на пътечката, навън в приятна обстановка се води разговор между Тодор и психолога Мирена Димитрова. 

Мъжът е преминал 60-те години, но е с младежки дух и е приятен събеседник. "Той обича да се грижи за цветята в Центъра", разказва психологът.

А вкъщи освен за саксиите с цветя Тодор предпочита да се грижи и за трапезата. 

Вчера, например, е сготвил чудна пилешка супа, а за днес обмисля менюто отново да е вкусно. Разказва, че е цар на тестените изделия. "Обичам да правя бухти, тутманици и други неща", споделя Тодор. В неговия дом никога не е скучно. Мъжът дели покрив с още пет човека, в апартамента си имат и домашни любимци.

Всъщност Тодор също е един от дългогодишните потребители на социалната услуга. "Тук се чувствам добре, приятно е, работят млади хора, ето има и нов управител - Мая Лефтерова, разбирам се с тях чудесно", е оценката му за екипа. 

И Георги, и Тодор имат възможност да идват в Центъра от понеделник до петък, където могат да се възползват от зала по рехабилитация, трудотерапия, арт работилница. Очаква ги топло човешко отношение, тъй като атмосферата е приятелска, спокойна, приятна. Два пъти в седмицата се организират посещения извън сградата.

Според специалистите, които работят тук, все още обществото трудно приема хората с психични разстройства. Обикновено те живеят самотно, липсва им самочувствие, притесняват се да покажат емоции и чувства, което е една защитна бариера и механизъм, когато са наранени от останалите.

"Една от задачите ни е да покажем на обществото истинските лица и качества на тези хора, че няма нищо страшно в тях", казва още Красимир.

В Центъра провеждат консултации и с близките. Често и те се нуждаят от съвет от специалист как да постъпят в конкретни ситуации и да бъдат насочени от какво точно има нужда техният близък. 

Според Петя Чакърова, директор на Регионална дирекция "Социално подпомагане", ползата от Центъра е изключително голяма. "Колегите се занимават с трудотерапия и други дейности. Тези хора имат нужда от внимание, напътствия. Те ходят с огромно желание", казва тя.

Центърът за социална рехабилитация и интеграция за пълнолетни лица с психични разстройства се намира на ул. "Поп Минчо Кънчев" 70. С документалната част от работата се занимава социалният работник Атанас Дончев.

Мая Лефтерова

„Работното ни време е от 7:30 до 15:30 часа от понеделник до петък. Капацитетът е за 35 човека, посещава се от около 20“, допълва управителят Мая Лефтерова.

Желанието на работещите тук е да помогнат на още хора да се чувстват добре и сред приятели, тъй като има свободни места.

Надяват се и на дарители, тъй като искат да допълнят с още уреди залата за рехабилитация, както и да обособят пространство за сетивно стимулиране на хора с психични разстройства и потребности, за което е нужен специален интериор.

Центърът е социална услуга към Община Стара Загора, която работи с пълнолетни лица от 2014 година.

Имената на потребителите са променени поради морални съображения

Автор: Светла Тенева

Ако материалът Ви харесва, подкрепете ни, като го споделете с приятелите си.


Маркери лица | услуга | Георги | център | Стара Загора | центъра | разстройства | психични | хора | Тодор | прави | социална | рехабилитация | помага да живееш | пълноценно | оживено | екипът е на линия | зад стените на една от залите | сутрешната си гимнастика

Коментирай

Кликни за нова
 
Въведете символите от картинката

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

Този уебсайт използва бисквитки, за да осигури по-добро потребителско преживяване. Използвайки, нашите услуги, Вие, се съгласявате с това.  Разбрах!  Повече информация

Затвори