„Втори жертви“ взе наградата за най-добър филм на 13-ото издание на кинофестивала „Златна липа“ в Стара Загора

Наградата за най-добра женска роля отиде при актрисата Меглена Караламбова за ролята ѝ в комедията на режисьора Ивайло Пенчев „Рожден ден“. Валерио Мастандреа спечели наградата „Златна липа“ за най-добра мъжка роля. Той бе отличен за главната му роля в италианската драма „Пет секунди“ на режисьора Паоло Вирдзи.

 03.06.2026 13:43
„Втори жертви“ взе наградата за най-добър филм на 13-ото издание на кинофестивала „Златна липа“ в Стара Загора

Датският филм „Втори жертви“ на режисьора и сценарист Зинини Елкингтън е големият победител в 13-ото издание на Международния фестивал за ново европейско кино "Златната липа" 2026. Филмът спечели наградата за Най-добър филм", обяви на пресконференция международното жури.

Наградата за най-добра женска роля отиде при актрисата Меглена Караламбова за ролята ѝ в комедията на режисьора Ивайло Пенчев „Рожден ден“. Валерио Мастандреа спечели наградата „Златна липа“ за най-добра мъжка роля. Той бе отличен за главната му роля в италианската драма „Пет секунди“ на режисьора Паоло Вирдзи.

Отличието за най-добър режисьор получи режисьорът и сценарист Фредерик Хамбалек за немския филм „Какво знае Мариеле“.

Наградата на Съюза на българските филмови дейци се присъжда на българската комедия „Рожден ден“, а наградата на публиката, определена чрез гласуване с талони за всеки от деветте конкурсни филма, е за българската драма „Жени извън употреба“ на режисьора Александър Косев.

По време на пресконференцията директорът на кинофестивала Магдалена Ралчева благодари на всички, помогнали с организацията и реализацията на филмовото събитие - спонсори, софийският и старозагорският екип на фестивала, специално на Община Стара Загора, на Държавна опера и на публиката, която и в това издание изпълни залите през петте дни.

Рецептата свободен вход и силна филмова селекция сработи изключително добре през годините и като че ли 13-ото издание беше кулминацията до сега, видяхме озарена от културата публика, видяхме пълни зали, има хора от София, от Варна, от Пловдив, които идват и си вземат отпуска, самонастаняват се, стоят пет дни и гледат филми. Това е един духовен подарък, който Международният филмов фестивал "Златната липа" с Община Стара Загора правят в продължение на 13 години, надявам се да продължаваме по този път още 103", посочи с усмивка Ралчева.

Церемонията по връчването на наградите ще се състои тази вечер на сцената на Държавна опера - Стара Загора. В рамките на събитието ще бъде прожектиран и анимационен филм, създаден от Детската анимационна работилница - съпътстваща инициатива на фестивала. След церемонията зрителите ще могат отново да гледат филма - победител в това издание на филмовия фестивал  „Втори жертви“. 

 

Втори жертви“ е завладяваща драма, която ни показва колко лесно човек може да сгреши под голям натиск. Александра е опитен лекар невролог, чието ежедневие преминава в претоварено болнично отделение. Нейният свят се срива, когато един обикновен случай завършва с трагедия. Вместо рутина, тя се сблъсква с тежки обвинения и разяждаща вина. Филмът разказва за моментите, в които вярата в себе си изчезва, и за непосилната цена на грешките в лекарската професия. Това е емоционална история за изпитанията на медиците днес и за трудния път към прошката.

 

Автор: Светла Тенева

Ако материалът Ви харесва, подкрепете ни, като го споделете с приятелите си.


Маркери втори | наградата | филм | добър | роля | издание | жертви | липа | режисьора | датският филм | Втори жертви | взе наградата | за най-добър филм | на 13-то издание | на кинофестивала "Златната липа"

Коментирай

Кликни за нова
 
Въведете символите от картинката

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

Този уебсайт използва бисквитки, за да осигури по-добро потребителско преживяване. Използвайки, нашите услуги, Вие, се съгласявате с това.  Разбрах!  Повече информация

Затвори