Кметовете на 11-те общини от Старозагорска област настояват да се промени начинът и приоритетите за разпределяне на средствата по т. нар. Индикативна програма за зеления преход. По-рано днес те присъстваха на работна среща в Областна администрация относно одобрените от Европейската комисия (ЕК) Териториални планове за справедлив преход и изменението на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 (ПРР 2021-2027), определена да управлява ресурса по линия на Фонда за справедлив преход.
"Ние, кметовете се солидаризирахме, че това е неправилен начин на разпределяне на средствата, тъй като не виждаме ролята на общините никъде в този процес, считаме, че се създават предподставки за непрозрачно изразходване на европейски средства", заяви на пресконференция кметът на Стара Загора Живко Тодоров, който определи разпределянето на сумите като "скандално".
"186 милиона лева ще отидат за саниране. Един милион отива за успешно моделиране на мерките за преквалификация, 250 милиона лева отиват при големите предприятия от област Стара Загора и т.н. Всички тези 650 милиона лева ще влязат в бизнеса, по какъв начин и критерий, какъв ще е ефектът, ще бъдат ли отворени реални работни места и ще се превърнат ли те в работещ модел, или просто ще бъдат усвоени едни пари?", попита градоначалникът.
"Искаме реални проекти и реални създадени работни места, индустриални зони, развитие на регионите, а не едни средства, които да бъдат разпределение към частния сектор", каза още Тодоров.
В Териториалните планове пише, че трябва да се създадат индустриални зони, а тези средства не са насочени към такива зони, сигнализира той.
"Силно сме притеснени за бъдещето на област Стара Загора и общините Стара Загора, Гълъбово и Раднево. Това са притесненията на всички кметове от региона. Надявам се, че ще успеем да се противопоставим на това, което се случва", посочи на пресконференцията кметът на Гълъбово Николай Тонев.
"Не може с административни мерки да се решават въпроси, които касаят живота и бъдещето на толкова много хора. Моят конкретен въпрос е към управляващата програма в МРРБ нужно ли е от всички средства 120 милиона лева да са за оперативни разходи на управляващия орган, а 180 милиона за саниране на сгради? Обединихме се около това, че Стара Загора, Гълъбово и Раднево трябва да са конкретни бенефициенти за парите от "Зелената сделка" и за постигане на реални мерки, тъй като това са най-потърпевшите общини", заяви кметът на Казанлък Галина Стоянова.
"Как да успокоим хората от "Марица изток", чието недоволство расте с всеки изминал ден, че парите от "Зелената сделка" ще отидат при тях? С това, че парите уж от "Зелената сделка", които трябла да отидат за създаване на работни места за тях, ще отидат за саниране на блокове в Тунджа, Хасково и фирми, които не се знае по какъв начин ще бъдат подбрани. Ако трябва, ще спим и ние на магистралата и ще обявим гражданско неподчинение, ако няма диалог по въпроса с държавата", категоричен бе Живко Тодоров.
Той информира, че ще бъде изпратено писмо до МРРБ с искане за среща с новия министър на регионалното развитие и благоустройството, по време на която кметовете ще изложат своите искания.
Автор: Светла Тенева
Ако материалът Ви харесва, подкрепете ни, като го споделете с приятелите си.
Маркери милиона | Живко Тодоров | Старозагорска област | кметове | отиват | кметът на Стара Загора | настояват да се промени | начинът | за разпределяне на средства | Териториалните планове за справедлив преход
Коментирай
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!