Над 100 лица (деца и възрастни) от различни области в страната са заболели със стомашно-чревни оплаквания и висока температура, след посещение на сватбено тържество на 17.08.2025 г. в обл. Сливен. Общият брой на гостите на тържеството е било от 750 лица.
Към момента 66 от заболелите са хоспитализирани в умерено увредено състояние в лечебни заведения в области Сливен, Търговище, Шумен, Варна, Велико Търново и Ямбол.
Информирани са лечебните заведения на територията на засегнатите области за възможността от повишен пациентопоток.
Сформиран е екип от служители на РЗИ Сливен и ОДБХ Сливен за изясняване на причините. Изчакват се резултатите от взети проби за микробиологична диагностика от заболели.
Българската агенция по безопасност на храните не е била уведомена за провеждането на въпросното масово мероприятие, същото е проведено на открито, а не в регистриран по Закона за храните обект. Информацията, с която Агенцията разполага към момента е, че храната, сервирана по време на тържеството, е домашно приготвена. Взети са проби за микробиологичен анализ от консумирана на мероприятието храна, предоставена от организаторите.
Епидемиологичното проучване продължава.
От съществено значение е новозаболели лица своевременно да информират общопрактикуващия лекар или болниците със спешно или инфекциозно отделение за провеждане на лечение, както и да спазват стриктна хигиена, за да не разпространят инфекцията сред контактните лица.
Източник: Българска агенция по безопасност на храните
Снимката е илюстративна
Ако материалът Ви харесва, подкрепете ни, като го споделете с приятелите си.
Маркери лица | храните | момента | Сливен | заведения | области | проби | тържеството | заболели | чревни
Коментирай
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!




