В Стара Загора се изгражда Център за върхови постижения във водородните технологии

„Предстои ни една много амбициозна задача – да построим Център за върхови постижения във водородните технологии, което представлява една иновативна екосистема по изследвания и иновации. Това е шест годишна мисия в която ние ще градим, защото искаме да променим картата на Европа", каза в началото ръководителят на проекта проф. Дария Владикова.

 12.03.2025 14:14
В Стара Загора се изгражда Център за върхови постижения във водородните технологии

В Стара Загора започва изграждането на Център за върхови постижения във водородните технологии, като Тракийският университет и Българската асоциация за водород, горивни клетки и съхранение на енергия официално откриха проекта H2START.

Предстои ни една много амбициозна задача – да построим Център за върхови постижения във водородните технологии, което представлява една иновативна екосистема по изследвания и иновации. Това е шестгодишна мисия, в която ние ще градим, защото искаме да променим картата на Европа", каза в началото ръководителят на проекта проф. Дария Владикова.

Партньори в инициативата са Тракийският университет, който е и координатор на проекта, Българската асоциация за водород, горивни клетки и съхранение на енергия, Политехническият университет на Торино с координатор проф. Масимо Сантарели, който присъства на събитието. Партньор е и Институтът за модерни енергийни технологии към Националния изследователски център на Италия.

Приветствие отправиха областният управител Методи Марков и зам.-кметът на Община Стара Загора Радостин Танев, които акцентираха върху важността на проекта.

Водородната енергия е една от най-чистите и екологичните и технологиите достигнаха до ниво тя да стане използваема и все по-популярна. Това начало, поставено от Европейската комисия и българската държава, и то за регион Стара Загора, ще бъде уникален и успешен пилотен проект“, каза областният управител Методи Марков.

Стара Загора е готова да бъде лидер в развитието на водородната технология и въвеждането на иновациите именно в нея, подчерта зам.-кметът Радостин Танев.

Пред Стара Загора стоят много предизвикателства - едно от основните е да запазим брутния вътрешен продукт на нашия регион, да запазим енергийното сърце на България, като едновременно с това да бъдем първенци в развитието на новите технологии. Развитието на иновациите преминава през много институции и специалисти и доказателство е присъствието им тук, в тази зала. Очакваме да настъпи моментът, в който евентуално да включим и водородни автобуси в транспорта на Стара Загора. Звучи хубаво и зелено, но трябва да бъдем отговорни към това, което предоставяме на гражданите, да бъдем внимателни, когато използваме обществен ресурс и едновременно с това да дадем възможности на иновациите да се развиват“, каза още Танев.

“Тракийският университет е една уважавана институция, която не спира да търси предизвикателства и да върви напред. Благодаря на проф. Владикова и на г-жа Калина Ангелиева, които ме поканиха да участвам в тази прекрасна инициатива", посочи ректорът проф. Добри Ярков, който поздрави гостите и благодари на участниците в проекта.

На откриването присъстваха гости от местната и централната власт, както и ректорското и деканските ръководства на старозагорското учебно заведение.

Финансираният по програмата Хоризонт Европа проект е подкрепен от българското правителство и ще стимулира развитието на иновативни технологии за производство и приложение на чист водород. В рамките на Центъра, ще бъде разработена новаторска екосистема за изследвания и иновации с модерни лаборатории за водородни технологии, развитие на висококвалифицирани кадри и насърчаване на възможностите за научни и индустриални партньорства на национално и европейско ниво. Проектът е директно обвързан с икономическата и енергийна трансформация на региона на Стара Загора и ще доведе до привличането на студенти, млади учени и индустриални партньори. Образователните програми в областта на водородните технологии ще повишат още повече престижа на Тракийския университет, а интересът от страна на индустрията е пряко свързан с реализацията на кадрите както на бъдещия Център, така и на тези на Тракийския университет.

H2START ще има значителен ефект върху местната икономика и ще подпомогне създаването на нови работни места. Проектът е уникален не само за България, но и за Централна и Югоизточна Европа. Неговата реализация ще бъде важна стъпка към изграждането на чиста, конкурентоспособна икономика, основана на иновации и научни постижения, които ще поставят България на водородната карта на Европа.

Автор: Светла Тенева 

Ако материалът Ви харесва, подкрепете ни, като го споделете с приятелите си.


Маркери технологии | нови | проф | университет | проекта | изследвания | Така | горивни | водород | водородните

Коментирай

Кликни за нова
 
Въведете символите от картинката

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

Този уебсайт използва бисквитки, за да осигури по-добро потребителско преживяване. Използвайки, нашите услуги, Вие, се съгласявате с това.  Разбрах!  Повече информация

Затвори