Чирпанското село Гранит бе домакин за втори път на Фестивала ГРАНИТИАДА

На площада пред читалишето се разгърнаха множество творчески ателиета, където деца и възрастни имаха възможността да се докоснат до различни видове изкуство. Под ръководството на талантливи художници, участниците създаваха свои собствени шедьоври, използвайки разнообразни материали и техники.

 13.09.2024 19:56
Чирпанското село Гранит бе домакин за втори път на Фестивала ГРАНИТИАДА

Фестивал "ГРАНИТИАДА" организираха за втори път в чирпанското село Гранит. То се намира на 20 км от Чирпан и е популярно с най-старото дърво у нас и в Европа - Гранитския дъб. 

На площада пред читалишето се разгърнаха множество творчески ателиета, където деца и възрастни имаха възможността да се докоснат до различни видове изкуство. Под ръководството на талантливи художници, участниците създаваха свои собствени шедьоври, използвайки разнообразни материали и техники. Ателие по живопис на художника от Гранит Таньо Павлов, Ателие по приложни изкуства, ателие по цианотипия, ателие за изработка на сувенири, където посетителите можеха да сътворят свой уникален сувенир – Гранитския дъб, за който се счита, че е почти на 1690 г.

Паралелно с творческите ателиета, бяха открити и три изложби на любители на живописта и приложните изкуства, обученията на които бяха част от проекта.

Едно от най-атрактивните събития на фестивала беше ретро фотосесията „Капсула на времето“, която пренасяше посетителите в различни периоди на 20-ти век. В читалището беше подготвена специална експозиция с автентични костюми от разни епохи, където всеки желаещ можеше да се преобрази и да се снима на фона на етнографската експозиция "Изчезващия свят на 20-ти век" в читалището в Гранит.

Незаменими доброволци на фестивала бяха италианецът Томазо, холандката Елена, гости от Австрия, а сред най-активните посетители бяха Дария, Алексей, Свитлана, Виктория и още много от пловдивската група украински бежанци (киевляни и одесити). 

Гвоздеят на програмата бе тричасовият концерт на нестандартните групи ФРЕЯ (староскандинавска, викингска, старогерманска и старославянска музика), Етно група КЕМИНДЖИДЖИ  и  необичайните етно-интернешънъл музиканти от ГРОМЪ ПАДИНА с техните български, еврейски, гръцки и други обработени мелодии.

Освен творческите ателиета, изложбите и музиката, посетителите имаха възможност да се насладят и на базара на местни екохрани, сувенири, старинни игри и местни ритуали, дегустация на местни вина и други.

Фестивалът се провежда по проект "Творческа програма Гранитиада", който се изпълнява с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“/ National Culture Fund, Bulgaria.

 

Ако материалът Ви харесва, подкрепете ни, като го споделете с приятелите си.


Маркери бяха | художници | Където | посетителите | различни | местни | етно | Гранит | ателиета | ритуали

Коментирай

Кликни за нова
 
Въведете символите от картинката

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

Този уебсайт използва бисквитки, за да осигури по-добро потребителско преживяване. Използвайки, нашите услуги, Вие, се съгласявате с това.  Разбрах!  Повече информация

Затвори