Диагностицирането продължава да отнема над пет години за някои артритни заболявания, а в 70% от случаите отнема минимум една година. Това стана ясно от анкета сред 449 пациенти, проведена от Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България в навечерието на Световния ден за борба с артрита - 12 октомври.
Този ден се отбелязва глобално от 1996 г. и цели да повиши познанията на обществото за ревматичните и мускулно-скелетни заболявания, от които в Европа са засегнати над 120 милиона души, включително и деца.
„Артритните заболявания са голяма група мускулно-скелетни възпалителни болести, в която влиза не само ревматоидният и ювенилният артрит, но и лупусът и системната склероза, които са системни заболявания на съединителната тъкан, болестта на Бехтерев, псориатичния артрит, остеоартрозата, подаграта и др. Ако не се диагностицират и лекуват навреме, тези заболявания увреждат необратимо ставите и органите, което води до инвалидизация. Артритните заболявания са сред основните причини за неработоспособност и представляват огромен товар както за пациентите, така и за обществото", обясни Боряна Ботева, председател на Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България и на Сдружението за развитие на българското здравеопазване.
Източник: Агенция КРОСС
Ако материалът Ви харесва, подкрепете ни, като го споделете с приятелите си.
Маркери заболявания | пациентите | обществото | мускулно | скелетни
Коментирай
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!