Честваме Международния ден на авиацията и космонавтиката.
На 12 април 1961 год. в 6:07 ч. по Гринуич (9:07 ч. московско време) от космодрума в Байконур излита космическият кораб „Восток“ с пилот космонавт Юрий Гагарин. Това е причината на тази дата да честваме Международния ден на авиацията и космонавтиката.
Космонавтиката (от древногръцки Вселена и мореплаване) е процесът по изследване на космическото пространство с помощта на автоматични и пилотирани космически апарати.
Доц. д-р Алексей Стоев, директор на ЦПЛР - АОП: Надявам се в близкото бъдеще България отново да е в списъка на космическите държави
Значителен принос в теорията и практиката на полета внася германският учен Ото Лилиентал. Между 1891 и 1896 г. той проектира, построява и облита няколко планера. На 17 декември 1903 г. се извършва първият успешен полет на самолет от американските механици Братя Райт с двигател с вътрешно горене, работещ с авиогориво.
Терминът "космонавтика" въвежда Г. Е. Лангемак. Началото на практическото усвояване на космоса е поставено на 4 октомври 1957 г. със старта на първия изкуствен спътник на Земята (ИСЗ) в Съветския съюз.
Маркери международния | авиацията | космонавтиката | Честваме Международния ден
Коментирай
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!