Старозагорски ученици отбелязаха Международния ден на хората със синдром на Даун по пъстър начин - като обуха шарени чорапчета.
"Ние учениците от Училищния ученически съвет при Девето основано училище „Веселин Ханчев“ гр. Стара Загора подкрепяме хората със Синдром на Даун и се включваме в инициативата на Фондация Живот със Синдром на Даун / Life with Down Syndrome. Ние всички ще обуем шарени чорапи с кауза и призоваваме и нашите съученици да се включат, за да можем заедно да направим света по-шарен и приветлив за всеки един от нас. Истинските приятели не броят хромозомите!", смятат децата.
21 март е Международният ден на хората със Синдром на Даун. Този ден е за подкрепа от страна на всички нас – родители, приятели, учители, специалисти по целия свят, които се стремят да променят нагласата към хората, родени с тази генетична аномалия.
Денят – 21-о число на третия месец не е избран случайно, а за да покаже, че синдромът на Даун е свързан с тризомия (три копия) на 21-вата хромозомна двойка.
Всяка година в България се раждат около 100 деца със Синдром на Даун (по данни на Сдружението на родители на деца със Синдром на Даун).
Неслучайно наричат тези деца „слънчеви“. Те са усмихнати и любвеобилни, силно се привързват към близките си и имат подчертана потребност да дават и приемат любов. Изключително важно е децата да бъдат подкрепяни от своите близки, за да могат да развият заложбите и уменията си. Те са деца като всички останали и имат интереси също като своите връстници. Но особено много обичат да се включват в дейности с приложен характер – рисуване, моделиране, пеене, музика. С радост участват в общи игри с връстниците си. Децата с Даун Синдром постигат обучителни резултати, когато се прилага индивидуален подход, базиран на силните им страни. Могат да водят независим живот и да овладеят професионални умения, свързани с техните интересите.
Снимка: Девето основно училище "Веселин Ханчев" Стара Загора, ФБ
Ако материалът Ви харесва, подкрепете ни, като го споделете с приятелите си.
Маркери хората | старозагорски ученици | синдром | Даун | Международен ден на хората
Коментирай
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!


